Hem Program & Kurser Antagning Om oss Vision Stiftelsen Personal Kansli Seminarier Hovsjö Bromma Kontakta oss
Religion, Fred och Demokrati genom Utbildning och Lärande

Seminarier

Sankt Ignatios rymmer för närvarande fem kyrkotraditioner: Den koptisk-ortodoxa traditionen, den syrisk-ortodoxa traditionen, den bysantinsk-ortodoxa traditionen (slavisk och grekisk), den tewahedo-ortodoxa traditionen, och Österns kyrka. Varje kyrkotradition har sitt eget seminarium med en föreståndare som är utsedd av kyrkan och som ansvarar för relationen med biskopen i respektive kyrka vad gäller till exempel vigningar. Seminariernas syfte är att stå för den pastorala formeringen och fördjupningen i den egna traditionens praktik.

Sankt Ignatios Koptisk-Ortodoxa Seminarium

Fr. Joseph Gobran

Föreståndare

joseph.gobran@sanktignatios.org

Fr. Shenouda Younan

Lärare

shenouda.younan@sanktignatios.org

Mariam Gergis

Lärare

mariam.gergis@sanktinatios.org

Sankt Ignatios Syrisk-Ortodoxa Seminarium

Ärkebiskop Dr. Polycarpus Augin Aydin

Föreståndare

Ordförande för föreståndarkollegiet

polycarpus@sanktignatios.org

Charbel Rizk

Biträdande föreståndare

charbel.rizk@sanktignation.org

Johan Andersson

Lärare

Studie- och Yrkesvägledare

johan.andersson@sanktignatios.org

Basil Razai

Amanuens

bazil.razai@sanktignatios.org

Sankt Ignatios Bysantinsk-Ortodoxa Seminarium

Arkimandrit Jean Mansour

Föreståndare

Föreståndare för Sankt Ignatios College

jean.mansour@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 18

Fr. Misha Jaksic

Lärare

Direktor för externa relationer

misha.jaksic@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 19

Richard Kovar

Lärare

richard.kovar@sanktignatios.org

Sankt Ignatios Tewahedo-Ortodoxa Seminarium

Fr. Afewerki Tessfa

Föreståndare

afwerki.tessfa@sanktignatios.org

Berhane Tesfazghi

Lärare

berhane.tesfazghi@sanktignatios.org