Sankt Ignatios
Hem Program & Kurser Ansök Om oss Vår vision Historia Stiftelsen Sankt Ignatios Personal Kansli Seminariet Hovsjö Bromma Kontakta oss
Religion, Fred och Demokrati genom Utbildning och Lärande

Ledning

Dr. Michael Hjälm

Dekan & rektor

michael.hjalm@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 11

Magnus Nordqvist

Biträdande rektor & kanslichef

magnus.nordqvist@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 15

Yusuf Aydin

Ordförande för stiftelsen Sankt Ignatios

yusuf.aydin@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 13

Fr. Misha Jaksic

Ansvarig för externa relationer

misha.jaksic@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 19

Olle Westberg

Kansler

olle.westberg@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 12

Administration & utveckling

Sally Adel

Kanslist

sally.adel@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 16

Broula Oussi

Projektsammordnare Hovsjö forum

broula@hovsjoforum.se

+46 (0)8-55 76 63 86

Samer Aso

Biträdande verksamhetsutvecklare

samer.aso@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 76 63 85

Fr. Serafim Smensgård

Biträdande kommunikationsansvarig

serafim.smensgård@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 76 63 82

Jonathan Öberg

Kommunikationsansvarig

jonathan.oberg@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 76 63 84

Paidagogos Daniel Öhrvall

Verksamhetsutvecklare - Kvalitetsutveckling & antagning

daniel.ohrvall@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 76 63 81

Forskning

Dr. Miriam Hjälm

Lektor

miriam.hjalm@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 76 63 80

Dr. Samuel Rubenson

Professor i östkyrkliga studier

samuel.rubenson@sanktignatios.org

Seminarium

Ärkebiskop Dr. Polycarpus Augin Aydin

Ordförande för föreståndarkollegiet

Föreståndare - syrisk-ortodoxa seminariet

polycarpus@sanktignatios.org

Arkimandrit Jean Mansour

Seminarieföreståndare

Föreståndare - bysantinska seminariet

Kursansvarig - seminariekurser

Lärare

jean.mansour@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 18

Fr. Joseph Gobran

Föreståndare - koptiska seminariet

Lärare

joseph.gobran@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 25

Fr. Afewerki Tessfa

Biträdande föreståndare - koptiska seminariet (tewahedo)

Lärare

afewerki.tessfa@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 24

Basil Razai

Amanuens

basil.razai@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 23

Utbildning

Johan Andersson

Lärare

Studie- och yrkesvägledare

johan.andersson@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 76 63 83

Malfono Gabriel Bar-Sawme

Lärare

Kursansvarig - distanskurser

gabriel.barsawme@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 14

Hugh Doyle

Lärare

hugh.doyle@sanktignatios.org

Joachim Främberg

Lärare

joachim.framberg@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 17

Hulya Genc

Lärare & bibliotekarie

hulya.genc@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 76 63 87

Östen Hannmyhr

Lärare

osten.hannmyhr@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 22

Arkimandrit Dr. Cyril Hovorun

Lektor

cyril.hovorun@sanktignatios.org

Monica Jernström

Lärare

monica.jernstrom@sanktignatios.org

Dr. George Kiraz

Adjungerad lektor i syrisk-kristna studier

Dr. Robert Kitchen

Lärare

robert.kitchen@sanktignatios.org

Richard Kovár

Lärare

richard.kovar@sanktignatios.org

Fr. Mikael Liljeström

Lärare

mikael.liljestrom@sanktignatios

Dr. Timo Ropponen

Adjungerad lektor i politisk ecklesiologi

Yonas Weiderufael

Lärare

yonas.weiderufael@sanktignatios.org

Sima Yakob

Lärare

Kursansvarig - allmän kurs

sima.yakob@sanktignatios.org

+46 (0)8-55 10 52 21

Fr. Shenouda Younan

Lärare

shenouda.younan@sanktignatios.org