Hem Program & Kurser Ansök Om oss
Religion, Fred och Demokrati genom Utbildning och Lärande

Vår personal

Sankt Ignatios är en liten institution och vår personal har i många fall flera olika roller.

Rektor (t.o.m. 30 juni 2017)

Olle Westberg
olle.westberg@sanktignatios.org

Dekan och högskolelektor

Dr Michael Hjälm
michael.hjalm@sanktignatios.org

Kanslichef och verksamhetsutvecklare (fr.o.m. 1 aug 2017 biträdande rektor)

Magnus Nordqvist
magnus.nordqvist@sanktignatios.org

Kanslist

Sally Adel
sally.adel@sanktignatios.org

Högskolelektor

Arkimandrit Dr Cyril Hovorun
cyril.hovorun@sanktignatios.org

Högskolelektor (fr.o.m. 1 aug 2017)

Miriam Hjälm
miriam.hjalm@sanktignatios.org

Föreståndare med ansvar för externa relationer

F Misha Jaksic
misha.jaksic@sanktignatios.org

Föreståndare

F Joseph Gobran
joseph.gobran@sanktignatios.org

Biträdande föreståndare

F Jean Mansour
jean.mansour@sanktignatios.org

Folkhögskolelärare

F Afewerki Tessfa
afewerki.tessfa@sanktignatios.org

Folkhögskolelärare

Sima Yakob
sima.yakob@sanktignatios.org

Lärare för allmän kurs

Östen Hannmyhr
osten.hannmyhr@sanktignatios.org

Adjunkt för syrisk-kristna studier och studiesekreterare

Gabriel Bar-Sawme
gabriel.barsawme@sanktignatios.org

Adjunkt för bysantinska studier

F Mikael Liljeström
mikael.liljestrom@sanktignatios.org

Verksamhetsutvecklare

Johan Andersson
johan.andersson@sanktignatios.org

Verksamhetsutvecklare

Samer Aso
samer.aso@sanktignatios.org

Amanuens

Basil Razai
basil.razai@sanktignatios.org

Gästlärare (VT 2017)

Robert Kitchen
robert.kitchen@sanktignatios.org

Adjungerad lektor i syrisk-kristna studier

Dr George Kiraz

Adjungerad lektor i politisk ecklesiologi

Dr Timo Ropponen